Vishay/Dale RN55E7682FRE6
RN55E7682FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E7682FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 76.8K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E7682FRE6.pdf
Availability of RN55E7682FRE6
QUANTITY
RN55E7682FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E7682FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E7682FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)76.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E7682FRE6
Related LinksRN55E7, RN55E7682FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E7682FRE6 Details Description
Related parts for RN55E7682FRE6
RES 300K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf