Vishay/Dale RN55E7683FB14
RN55E7683FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E7683FB14
Brief Description
RES 768K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E7683FB14.pdf
Availability of RN55E7683FB14
QUANTITY
RN55E7683FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E7683FB14
Internal Part NumberEIS-RN55E7683FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)768k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E7683FB14
Related LinksRN55E7, RN55E7683FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E7683FB14 Details Description
Related parts for RN55E7683FB14
Crystal 4.0960MHz 30ppm 16pF 150 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
RES SMD 43.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES .07 OHM 1% 5W AXIAL WW datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 EXTEND datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
1.27MM QF50 REC VT PRLD POLZ datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
44P F R/A .350 830PF BRKT/INS datasheet.pdf
FERRULE, PLTD datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf