Vishay/Dale RN55E76R8FR36
RN55E76R8FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E76R8FR36
Brief Description
RES 76.8 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E76R8FR36.pdf
Availability of RN55E76R8FR36
QUANTITY
RN55E76R8FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E76R8FR36
Internal Part NumberEIS-RN55E76R8FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)76.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E76R8FR36
Related LinksRN55E7, RN55E76R8FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E76R8FR36 Details Description
Related parts for RN55E76R8FR36
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 50W datasheet.pdf
ANT 868MHZ ISM BAND TERMINAL MNT datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 348K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 235 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES SMD 102K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURPOSE 600V 12A DPAK datasheet.pdf