Vishay/Dale RN55E7771BR36
RN55E7771BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E7771BR36
Brief Description
RES 7.77K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E7771BR36.pdf
Availability of RN55E7771BR36
QUANTITY
RN55E7771BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E7771BR36
Internal Part NumberEIS-RN55E7771BR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.77k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E7771BR36
Related LinksRN55E7, RN55E7771BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E7771BR36 Details Description
Related parts for RN55E7771BR36
CONN HEADER 3POS 10MM VERT TIN datasheet.pdf
FIXED IND 870NH 28.01A 1.23 MOHM datasheet.pdf
IC XDCP 100-TAP 10K EE 8-SOIC datasheet.pdf
GDT 470V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM IEC MED 20A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V -9V 1W datasheet.pdf
CHISEL 90 3.0MM datasheet.pdf
BLUE POLYURETHANE TUBING datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
22UF 50V 8,2X11MM 105C 2000H datasheet.pdf