Vishay/Dale RN55E7870DB14
RN55E7870DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E7870DB14
Brief Description
RES 787 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E7870DB14.pdf
Availability of RN55E7870DB14
QUANTITY
RN55E7870DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E7870DB14
Internal Part NumberEIS-RN55E7870DB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)787
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E7870DB14
Related LinksRN55E7, RN55E7870DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E7870DB14 Details Description
Related parts for RN55E7870DB14
CAP THIN FILM 9.1PF 50V 0603 datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 25POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Socket 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/3V 0.3A X2-8DFN datasheet.pdf