Vishay/Dale RN55E7871BBSL
RN55E7871BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E7871BBSL
Brief Description
RES 7.87K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E7871BBSL.pdf
Availability of RN55E7871BBSL
QUANTITY
RN55E7871BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E7871BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E7871BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.87k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E7871BBSL
Related LinksRN55E7, RN55E7871BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E7871BBSL Details Description
Related parts for RN55E7871BBSL
IC AMP DUAL BRIDGE POWERSO36 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 9.55K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC ENCORE MCU 4K FLASH 20SSOP datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT TRIM KIT 42"X66" datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DSUB R/A STB 25 PIN datasheet.pdf
LED COB CXA1507 5000K WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf