Vishay/Dale RN55E78R7DBSL
RN55E78R7DBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E78R7DBSL
Brief Description
RES 78.7 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E78R7DBSL.pdf
Availability of RN55E78R7DBSL
QUANTITY
RN55E78R7DBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E78R7DBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E78R7DBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)78.7
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E78R7DBSL
Related LinksRN55E7, RN55E78R7DBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E78R7DBSL Details Description
Related parts for RN55E78R7DBSL
CABLE MCX-RA/MCX-RA 24" RG-316 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 1-1/8" datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 750PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf