Vishay/Dale RN55E7961BBSL
RN55E7961BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E7961BBSL
Brief Description
RES 7.96K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E7961BBSL.pdf
Availability of RN55E7961BBSL
QUANTITY
RN55E7961BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E7961BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E7961BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.96k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E7961BBSL
Related LinksRN55E7, RN55E7961BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E7961BBSL Details Description
Related parts for RN55E7961BBSL
CONN SPRING CONT 38 POS .137 SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 17POS GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 5.6A D2PAK datasheet.pdf
Crystal 4.9152MHz 30ppm Series 120 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 91UH 84MA 8 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 150MA SOT23 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
508 TB PL PL FIXED/TYPE datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf