Vishay/Dale RN55E8002BR36
RN55E8002BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E8002BR36
Brief Description
RES 80K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E8002BR36.pdf
Availability of RN55E8002BR36
QUANTITY
RN55E8002BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E8002BR36
Internal Part NumberEIS-RN55E8002BR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)80k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E8002BR36
Related LinksRN55E8, RN55E8002BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E8002BR36 Details Description
Related parts for RN55E8002BR36
CONN STRAIN RELIEF 6POS IN LINE datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W SNGL 24V 5V PCB datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 374K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
XFRMR CURR SENSE 1:1:100 15A SMD datasheet.pdf
IC FPGA 67 I/O 100TQFP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 8SOIC datasheet.pdf
S2C-SMT 3.50/12/90G 1.5SN BK datasheet.pdf
FILTER BANDPASS 5GHZ WLAN datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf