Vishay/Dale RN55E8060FBSL
RN55E8060FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E8060FBSL
Brief Description
RES 806 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E8060FBSL.pdf
Availability of RN55E8060FBSL
QUANTITY
RN55E8060FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E8060FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E8060FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)806
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E8060FBSL
Related LinksRN55E8, RN55E8060FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E8060FBSL Details Description
Related parts for RN55E8060FBSL
RES SMD 160K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SC75 datasheet.pdf
PLIERS LONG NOSE 8" datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONN RECPT 20POS VERT TIN TAB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 2.3A 97 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
350 TB RIS CLA DIP SOLID datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf