Vishay/Dale RN55E8061FRE6
RN55E8061FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E8061FRE6
Brief Description
RES 8.06K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E8061FRE6.pdf
Availability of RN55E8061FRE6
QUANTITY
RN55E8061FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E8061FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E8061FRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.06k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E8061FRE6
Related LinksRN55E8, RN55E8061FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E8061FRE6 Details Description
Related parts for RN55E8061FRE6
IC DAC 12BIT 2WIRE I2C 8-MSOP datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 60V 4A SOT-32 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 14UF 5% 1.3KVDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V X5R 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS INLINE SKT datasheet.pdf