Vishay/Dale RN55E81R6BB14
RN55E81R6BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E81R6BB14
Brief Description
RES 81.6 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E81R6BB14.pdf
Availability of RN55E81R6BB14
QUANTITY
RN55E81R6BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E81R6BB14
Internal Part NumberEIS-RN55E81R6BB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)81.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E81R6BB14
Related LinksRN55E8, RN55E81R6BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E81R6BB14 Details Description
Related parts for RN55E81R6BB14
RES SMD 887 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CAP LARGE PANEL IND YELLOW datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
MOD BTV2.0 M/MEDIA CLASS 2 SMT datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 1.8K OHM 14DIP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 100W datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 0.35MM SMD GOLD datasheet.pdf