Vishay/Dale RN55E8250BB14
RN55E8250BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E8250BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 825 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E8250BB14.pdf
Availability of RN55E8250BB14
QUANTITY
RN55E8250BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E8250BB14
Internal Part NumberEIS-RN55E8250BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)825
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E8250BB14
Related LinksRN55E8, RN55E8250BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E8250BB14 Details Description
Related parts for RN55E8250BB14
IDC CABLE - MDJ36K/MC36F/MDJ36K datasheet.pdf
JUMPER-H1500TR/A3049A/H1500TR 5" datasheet.pdf
RES SMD 24.3 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CCD CAMERA INTERFACE 48-LQFP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.5A TO252-5 datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG BLACK 5000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 115K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
EMITTER UV 400NM 1A datasheet.pdf