Vishay/Dale RN55E8252DBSL
RN55E8252DBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E8252DBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 82.5K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E8252DBSL.pdf
Availability of RN55E8252DBSL
QUANTITY
RN55E8252DBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E8252DBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E8252DBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)82.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E8252DBSL
Related LinksRN55E8, RN55E8252DBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E8252DBSL Details Description
Related parts for RN55E8252DBSL
ZACK STRIP PRINTED HORIZ 10-100 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 3A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
IC FPGA 1200 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES 274K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
CIR BRKR ROCKER datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CABLE SMA,F JACK-STRIP/TIN 3/3MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf