Vishay/Dale RN55E82R5BB14
RN55E82R5BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E82R5BB14
Brief Description
RES 82.5 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E82R5BB14.pdf
Availability of RN55E82R5BB14
QUANTITY
RN55E82R5BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E82R5BB14
Internal Part NumberEIS-RN55E82R5BB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)82.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E82R5BB14
Related LinksRN55E8, RN55E82R5BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E82R5BB14 Details Description
Related parts for RN55E82R5BB14
MOSFET N/P-CH 20V 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 900MA 100 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A MFLAT datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 1.5W MONO D 8TDFN datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10UF 50V X5R 1206 datasheet.pdf