Vishay/Dale RN55E82R5DB14
RN55E82R5DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E82R5DB14
Brief Description
RES 82.5 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E82R5DB14.pdf
Availability of RN55E82R5DB14
QUANTITY
RN55E82R5DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E82R5DB14
Internal Part NumberEIS-RN55E82R5DB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)82.5
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E82R5DB14
Related LinksRN55E8, RN55E82R5DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E82R5DB14 Details Description
Related parts for RN55E82R5DB14
HOLDER TAG SM-H 27/8 BK 25PC datasheet.pdf
Connector Header 37 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
WIRE TIE LO PRO 120LB NAT 16.0" datasheet.pdf
IC HOT SWAP CONTRLR -48V 16-SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STR DUAL .5MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 19V 1W PMDU datasheet.pdf
RES 412 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS PIN datasheet.pdf