Vishay/Dale RN55E8351BRSL
RN55E8351BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E8351BRSL
Brief Description
RES 8.35K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E8351BRSL.pdf
Availability of RN55E8351BRSL
QUANTITY
RN55E8351BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E8351BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E8351BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.35k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E8351BRSL
Related LinksRN55E8, RN55E8351BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E8351BRSL Details Description
Related parts for RN55E8351BRSL
IC LINE DRIVER QUAD CMOS 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADR 13POS .100 PCB GOLD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT PAR/VOLT I/O 24SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
24 MTE SHRD PIN HSG SR LATCH datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC MRAM 256KBIT 40MHZ 8DFN datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
CONN PLUG IDC .100" 8POS datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf