Vishay/Dale RN55E8451DR36
RN55E8451DR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E8451DR36
Brief Description
RES 8.45K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E8451DR36.pdf
Availability of RN55E8451DR36
QUANTITY
RN55E8451DR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E8451DR36
Internal Part NumberEIS-RN55E8451DR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.45k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E8451DR36
Related LinksRN55E8, RN55E8451DR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E8451DR36 Details Description
Related parts for RN55E8451DR36
IC SWITCH SPST SOT23-5 datasheet.pdf
BANANA JACK 2MM 10PCS YELLOW datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS W/PANEL MNT EARS datasheet.pdf
IC AMP AUDIO CLASS D BTL 13HSSOP datasheet.pdf
OSC MEMS 15.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 128POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 16POS DUAL SMD datasheet.pdf
RES 25.5K OHM .3W .1% RADIAL datasheet.pdf