Vishay/Dale RN55E8661BRE6
RN55E8661BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E8661BRE6
Brief Description
RES 8.66K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E8661BRE6.pdf
Availability of RN55E8661BRE6
QUANTITY
RN55E8661BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E8661BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E8661BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.66k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E8661BRE6
Related LinksRN55E8, RN55E8661BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E8661BRE6 Details Description
Related parts for RN55E8661BRE6
IDC CABLE - MKC34K/MC34M/MCS34K datasheet.pdf
RES SMD 93.1 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MODEM ETHER BRIDGE 900MHZ W/ACC datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
OSC XO 66.666MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC MPU OMAP-L1X 456MHZ 256BGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf