Vishay/Dale RN55E8662BB14
RN55E8662BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E8662BB14
Brief Description
RES 86.6K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E8662BB14.pdf
Availability of RN55E8662BB14
QUANTITY
RN55E8662BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E8662BB14
Internal Part NumberEIS-RN55E8662BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)86.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E8662BB14
Related LinksRN55E8, RN55E8662BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E8662BB14 Details Description
Related parts for RN55E8662BB14
PHOTODIODE BLUE .65MM SQ T1 FLAT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT PINS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 6A P600 datasheet.pdf
RES 0.56 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.65 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 158 I/O 208CQFP datasheet.pdf
WIRE SDL LOCK TOP 1/4 TURN MNT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
OSC XO 4.1943MHZ HCMOS TTL PCPIN datasheet.pdf