Vishay/Dale RN55E8662FBSL
RN55E8662FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E8662FBSL
Brief Description
RES 86.6K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E8662FBSL.pdf
Availability of RN55E8662FBSL
QUANTITY
RN55E8662FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E8662FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E8662FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)86.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E8662FBSL
Related LinksRN55E8, RN55E8662FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E8662FBSL Details Description
Related parts for RN55E8662FBSL
TVS DIODE 13.6VWM 23.63VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.11KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IGBT 600V 280A 780W PLUS247 datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 2POS R/A T/H datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf