Vishay/Dale RN55E8663BBSL
RN55E8663BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E8663BBSL
Brief Description
RES 866K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E8663BBSL.pdf
Availability of RN55E8663BBSL
QUANTITY
RN55E8663BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E8663BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E8663BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)866k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E8663BBSL
Related LinksRN55E8, RN55E8663BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E8663BBSL Details Description
Related parts for RN55E8663BBSL
IC ADC 22BIT 2.7V 1CH SPI 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 58.1VWM 92VC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.6V SC-82AB datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TOOL 180DEG CABLE CLAMP datasheet.pdf
LED AMBER 500MA 3.45X3.45 SMD datasheet.pdf