Vishay/Dale RN55E8761BR36
RN55E8761BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E8761BR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.76K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E8761BR36.pdf
Availability of RN55E8761BR36
QUANTITY
RN55E8761BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E8761BR36
Internal Part NumberEIS-RN55E8761BR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.76k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E8761BR36
Related LinksRN55E8, RN55E8761BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E8761BR36 Details Description
Related parts for RN55E8761BR36
WASHER INT TOOTH #4 STN STEEL datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 820PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
IC GATE DRIVER SGL 14A 6-DFN datasheet.pdf
Connector Header 13 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN SMB PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
HEADER 66POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
RES 1.89K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf