Vishay/Dale RN55E8762BRSL
RN55E8762BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E8762BRSL
Brief Description
RES 87.6K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E8762BRSL.pdf
Availability of RN55E8762BRSL
QUANTITY
RN55E8762BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E8762BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E8762BRSL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)87.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E8762BRSL
Related LinksRN55E8, RN55E8762BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E8762BRSL Details Description
Related parts for RN55E8762BRSL
RES SMD 16 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 21A SOT-227 datasheet.pdf
IC REG CTRLR DIV ISO PWM 24SSOP datasheet.pdf
IC ISP CROSSPOINT 160IO 208FPBGA datasheet.pdf
CBL ASSY 5POS SCKT,RA-WIRE 1.5M datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 3.23A 38 MOHM TH datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 320MA 1.1 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 850MA 507 MOHM datasheet.pdf