Vishay/Dale RN55E8873BBSL
RN55E8873BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E8873BBSL
Brief Description
RES 887K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E8873BBSL.pdf
Availability of RN55E8873BBSL
QUANTITY
RN55E8873BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E8873BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E8873BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)887k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E8873BBSL
Related LinksRN55E8, RN55E8873BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E8873BBSL Details Description
Related parts for RN55E8873BBSL
IC MPU 16-BIT 5V 25MHZ 100-SQFP datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 5% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
RES 400 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 549K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.8M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf