Vishay/Dale RN55E88R7BB14
RN55E88R7BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E88R7BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 88.7 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E88R7BB14.pdf
Availability of RN55E88R7BB14
QUANTITY
RN55E88R7BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E88R7BB14
Internal Part NumberEIS-RN55E88R7BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)88.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E88R7BB14
Related LinksRN55E8, RN55E88R7BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E88R7BB14 Details Description
Related parts for RN55E88R7BB14
INSERT MALE 40P+1GND TERM BLOCK datasheet.pdf
IC REGISTER QUAD 2PORT 16SOP datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC AXIAL datasheet.pdf
2P EI REC AHG datasheet.pdf
10 SECTION ZACK MARKER STRIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 4A datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf