Vishay/Dale RN55E88R7BB14
RN55E88R7BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E88R7BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 88.7 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E88R7BB14.pdf
Availability of RN55E88R7BB14
QUANTITY
RN55E88R7BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E88R7BB14
Internal Part NumberEIS-RN55E88R7BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)88.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E88R7BB14
Related LinksRN55E8, RN55E88R7BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E88R7BB14 Details Description
Related parts for RN55E88R7BB14
CAP CER 3300PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC LOW PWR TXRX 2.4 GHZ 48QFN datasheet.pdf
IC AMP RF LDMOS 45W H33265-8 datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IDC HEADER .100" 40POS SHROUDED datasheet.pdf
RES 510 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 10V RADIAL datasheet.pdf
SL-RLS21CC PLST 2N/C+1N/O QD datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 625MA 290 MOHM datasheet.pdf
LENS RECTANG 12 POS 29.5+46.5MM datasheet.pdf