Vishay/Dale RN55E90R9BRSL
RN55E90R9BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E90R9BRSL
Brief Description
RES 90.9 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E90R9BRSL.pdf
Availability of RN55E90R9BRSL
QUANTITY
RN55E90R9BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E90R9BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E90R9BRSL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E90R9BRSL
Related LinksRN55E9, RN55E90R9BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E90R9BRSL Details Description
Related parts for RN55E90R9BRSL
CONN HEADER 4POS 10MM VERT TIN datasheet.pdf
IC MPU I186 25MHZ 100QFP datasheet.pdf
IC MATRIX SW SINGLE 5/3.3V 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 1.65A 110 MOHM datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG SLATE 100' datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 176LQFP datasheet.pdf
DEVELOPMENT KIT WISM+ datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 32POS VERT GOLD datasheet.pdf