Vishay/Dale RN55E9191BRE6
RN55E9191BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E9191BRE6
Brief Description
RES 9.19K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E9191BRE6.pdf
Availability of RN55E9191BRE6
QUANTITY
RN55E9191BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E9191BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E9191BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.19k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E9191BRE6
Related LinksRN55E9, RN55E9191BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E9191BRE6 Details Description
Related parts for RN55E9191BRE6
VARISTOR 819V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
NTC THERMISTOR datasheet.pdf
RES 191 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN MCH SS SFJ datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf