Vishay/Dale RN55E9310DB14
RN55E9310DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E9310DB14
Brief Description
RES 931 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E9310DB14.pdf
Availability of RN55E9310DB14
QUANTITY
RN55E9310DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E9310DB14
Internal Part NumberEIS-RN55E9310DB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)931
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E9310DB14
Related LinksRN55E9, RN55E9310DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E9310DB14 Details Description
Related parts for RN55E9310DB14
IC DAC 12BIT MONO HS 24-CDIP datasheet.pdf
CONN HEADER 120POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 25V 10% 1507 datasheet.pdf
Crystal 12.2880MHz 50ppm 20pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC SMAJ datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 173MA 1.5 OHM datasheet.pdf