Vishay/Dale RN55E9313BBSL
RN55E9313BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E9313BBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 931K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E9313BBSL.pdf
Availability of RN55E9313BBSL
QUANTITY
RN55E9313BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E9313BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E9313BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)931k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E9313BBSL
Related LinksRN55E9, RN55E9313BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E9313BBSL Details Description
Related parts for RN55E9313BBSL
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 30POS datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 14POS datasheet.pdf
CAP CER 330PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
SWITCH DIP 1/2 PITCH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-DIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS SKT datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.8V 100W datasheet.pdf