Vishay/Dale RN55E9532DB14
RN55E9532DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E9532DB14
Brief Description
RES 95.3K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E9532DB14.pdf
Availability of RN55E9532DB14
QUANTITY
RN55E9532DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E9532DB14
Internal Part NumberEIS-RN55E9532DB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)95.3k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E9532DB14
Related LinksRN55E9, RN55E9532DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E9532DB14 Details Description
Related parts for RN55E9532DB14
RES ARRAY 8 RES 1.2K OHM 2512 datasheet.pdf
CBL RIBN 25COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 5% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
RES 300 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
BG STTSHLD 8X10" 100EA datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf