Vishay/Dale RN55E9532DRSL
RN55E9532DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E9532DRSL
Brief Description
RES 95.3K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E9532DRSL.pdf
Availability of RN55E9532DRSL
QUANTITY
RN55E9532DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E9532DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E9532DRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)95.3k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E9532DRSL
Related LinksRN55E9, RN55E9532DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E9532DRSL Details Description
Related parts for RN55E9532DRSL
CONN RECEPT 11POS 1MM SMD TIN datasheet.pdf
CONN DSUB PIN 24-28AWG CRIMP AU datasheet.pdf
SWITCH HARDWARE datasheet.pdf
VARISTOR 423V 40KA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CABLE SGL END STR 3POS FEMALE 6M datasheet.pdf
CONN SC ATTENUATOR 10DB 10MW datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TV 41C 41#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
330UF 6,3V 6.3X11 105C RAD datasheet.pdf