Vishay/Dale RN55E9533DBSL
RN55E9533DBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E9533DBSL
Brief Description
RES 953K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E9533DBSL.pdf
Availability of RN55E9533DBSL
QUANTITY
RN55E9533DBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E9533DBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E9533DBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)953k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E9533DBSL
Related LinksRN55E9, RN55E9533DBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E9533DBSL Details Description
Related parts for RN55E9533DBSL
IC OPAMP VFB 100MHZ 8MSOP datasheet.pdf
IC TXRX RS232 250KBPS LP 28-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 7A 110V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 0.154 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf