Vishay/Dale RN55E9650BRE6
RN55E9650BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E9650BRE6
Brief Description
RES 965 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E9650BRE6.pdf
Availability of RN55E9650BRE6
QUANTITY
RN55E9650BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E9650BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E9650BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)965
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E9650BRE6
Related LinksRN55E9, RN55E9650BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E9650BRE6 Details Description
Related parts for RN55E9650BRE6
TRIAC ALTERNISTOR 600V TO218X datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 6POS 5.08MM OR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 252 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK 3CONT DIN 5MM GRAY datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
S2C-SMT 3.50/20/180LF 1.5SN BK datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 50W DO5 datasheet.pdf