Vishay/Dale RN55E9653BRSL
RN55E9653BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E9653BRSL
Brief Description
RES 965K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E9653BRSL.pdf
Availability of RN55E9653BRSL
QUANTITY
RN55E9653BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E9653BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E9653BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)965k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E9653BRSL
Related LinksRN55E9, RN55E9653BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E9653BRSL Details Description
Related parts for RN55E9653BRSL
TRANS NPN 300V 0.2A SC70-3 datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 25A TO247 datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 3V BATT SW 8-TSSOP datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2PF 25V 0201 datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 6TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 453K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3POS STR PLUGR/A SCKT 0.6M datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 25V 2711 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A SOD123F datasheet.pdf