Vishay/Dale RN55E9761BRE6
RN55E9761BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E9761BRE6
Brief Description
RES 9.76K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E9761BRE6.pdf
Availability of RN55E9761BRE6
QUANTITY
RN55E9761BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E9761BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E9761BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.76k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E9761BRE6
Related LinksRN55E9, RN55E9761BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E9761BRE6 Details Description
Related parts for RN55E9761BRE6
IC MCU ARM9 128KB ROM 256BGA datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
BOX PLASTIC BLACK 8.7"L X 5.91"W datasheet.pdf
WIREWAY ADJUSTABLE FITTING 4X4" datasheet.pdf
RES 243K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN LINE DRAIN CRIMP 1POS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf