Vishay/Dale RN55E9761FBSL
RN55E9761FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E9761FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 9.76K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E9761FBSL.pdf
Availability of RN55E9761FBSL
QUANTITY
RN55E9761FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E9761FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E9761FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.76k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E9761FBSL
Related LinksRN55E9, RN55E9761FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E9761FBSL Details Description
Related parts for RN55E9761FBSL
PLATE ALUMINUM BOTTOM 4.5" X 8" datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 12K OHM 8SIP datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 210MA 1.4 OHM TH datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 20MA SOT-143 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 100A LFPAK datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V/2.5V 0.2A 6WSON datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf