Vishay/Dale RN55E9902BB14
RN55E9902BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E9902BB14
Brief Description
RES 99K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E9902BB14.pdf
Availability of RN55E9902BB14
QUANTITY
RN55E9902BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E9902BB14
Internal Part NumberEIS-RN55E9902BB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)99k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E9902BB14
Related LinksRN55E9, RN55E9902BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E9902BB14 Details Description
Related parts for RN55E9902BB14
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
IC DAC 8BIT DUAL R-R 10-MSOP datasheet.pdf
RELAY SSR DC 240VAC 25A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 192KB FLASH 64VQFN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 200MA SOT23 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100" GOLD datasheet.pdf
FIBER LIQUID SENSING THRUBEAM R2 datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 960MA 210 MOHM datasheet.pdf