Vishay/Dale RN60C1002BR36
RN60C1002BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1002BR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1002BR36.pdf
Availability of RN60C1002BR36
QUANTITY
RN60C1002BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1002BR36
Internal Part NumberEIS-RN60C1002BR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1002BR36
Related LinksRN60C1, RN60C1002BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1002BR36 Details Description
Related parts for RN60C1002BR36
DUCT SLOT PVC BLK.75X.75"(6=6') datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 60V 3.75A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
ANT PHANTOM ELITE UHF 3DB NMO BK datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 450V C0G 0805 datasheet.pdf
RES SMD 4.59K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP CER 24PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf