Vishay/Dale RN60C1002BR36
RN60C1002BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1002BR36
Brief Description
RES 10K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1002BR36.pdf
Availability of RN60C1002BR36
QUANTITY
RN60C1002BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1002BR36
Internal Part NumberEIS-RN60C1002BR36
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1002BR36
Related LinksRN60C1, RN60C1002BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1002BR36 Details Description
Related parts for RN60C1002BR36
RES 5K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS 2MM GOLD SMD datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 20NS 44TSOP datasheet.pdf
KIT DEV TEST EZRADIO SI4021 TX datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 40 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.33K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 950MA 90 MOHM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO220AA datasheet.pdf