Vishay/Dale RN60C1004FRE6
RN60C1004FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1004FRE6
Brief Description
RES 1M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1004FRE6.pdf
Availability of RN60C1004FRE6
QUANTITY
RN60C1004FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1004FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C1004FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1004FRE6
Related LinksRN60C1, RN60C1004FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1004FRE6 Details Description
Related parts for RN60C1004FRE6
CAP CER 2.5PF 100V P2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 336 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 180/50MM-48" datasheet.pdf
22+22 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
XG4 18AWG 16/30 5PR SHLD 300V datasheet.pdf
OSC MEMS 110.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf