Vishay/Dale RN60C1010BB14
RN60C1010BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1010BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 101 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1010BB14.pdf
Availability of RN60C1010BB14
QUANTITY
RN60C1010BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1010BB14
Internal Part NumberEIS-RN60C1010BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)101
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1010BB14
Related LinksRN60C1, RN60C1010BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1010BB14 Details Description
Related parts for RN60C1010BB14
MOD PWR ENTRY 4A 125V QC PNL MT datasheet.pdf
IC CONTROLLER LI-ION 4.2V 8DFN datasheet.pdf
RES SMD 86.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BUNDLE ATMEGA644PV RF212 TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 2.9A 55 MOHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 34 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGE .100 30POS HL LOW P datasheet.pdf