Vishay/Dale RN60C1010BBSL
RN60C1010BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1010BBSL
Brief Description
RES 101 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1010BBSL.pdf
Availability of RN60C1010BBSL
QUANTITY
RN60C1010BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1010BBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C1010BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)101
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1010BBSL
Related LinksRN60C1, RN60C1010BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1010BBSL Details Description
Related parts for RN60C1010BBSL
HOOK-UP STRND 18AWG GRAY 100' datasheet.pdf
CAP CER 30PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN PIN RCPT 24-20AWG CRIMP datasheet.pdf
EG 4 HOUSING datasheet.pdf
SC-SMT 3.81/14/180LF 1.5 BK datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 1.5W DO214AC datasheet.pdf
CONN HDR 46POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
LOW POWER ATTENUATOR 2DB datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CAP FILM 16NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf