Vishay/Dale RN60C1011BRSL
RN60C1011BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1011BRSL
Brief Description
RES 1.01K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1011BRSL.pdf
Availability of RN60C1011BRSL
QUANTITY
RN60C1011BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1011BRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C1011BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.01k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1011BRSL
Related LinksRN60C1, RN60C1011BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1011BRSL Details Description
Related parts for RN60C1011BRSL
RES SMD 931K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
IC TXRX RS485 FAULT PROT 8MSOP datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 612 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 1MSPS 1CH 40LFCSP datasheet.pdf
G7SB-5A1B DC24 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 8A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS PNL MNT SKT datasheet.pdf