Vishay/Dale RN60C1013BBSL
RN60C1013BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1013BBSL
Brief Description
RES 101K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1013BBSL.pdf
Availability of RN60C1013BBSL
QUANTITY
RN60C1013BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1013BBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C1013BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)101k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1013BBSL
Related LinksRN60C1, RN60C1013BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1013BBSL Details Description
Related parts for RN60C1013BBSL
IDC CABLE-ASR24G/ AE24M / X datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
SENSOR 28CH 20MM P-P PNP datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 54POS INLINE PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 300MW SOT23 datasheet.pdf