Vishay/Dale RN60C1021FB14
RN60C1021FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1021FB14
Brief Description
RES 1.02K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1021FB14.pdf
Availability of RN60C1021FB14
QUANTITY
RN60C1021FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1021FB14
Internal Part NumberEIS-RN60C1021FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1021FB14
Related LinksRN60C1, RN60C1021FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1021FB14 Details Description
Related parts for RN60C1021FB14
DELTA CONN 50 POS PLUG W/INSERT datasheet.pdf
NOISE FILTER 2 MODE 1K OHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 2.5V 10% 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC CLK TRP PLL PROG VCXO 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
CABLE 20COND 20AWG SHLD 100' datasheet.pdf
ROUND SPACER #2 POLYSTYRENE 8MM datasheet.pdf
FUSE 1A 250/277V RADIAL datasheet.pdf