Vishay/Dale RN60C1023BB14
RN60C1023BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1023BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 102K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1023BB14.pdf
Availability of RN60C1023BB14
QUANTITY
RN60C1023BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1023BB14
Internal Part NumberEIS-RN60C1023BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)102k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1023BB14
Related LinksRN60C1, RN60C1023BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1023BB14 Details Description
Related parts for RN60C1023BB14
THERMISTOR NTC 5.0K OHM SMD 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS PIN datasheet.pdf
CAP FILM 8.2UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
IGBT MOD 1200V 1000A DUAL datasheet.pdf
Connector Socket 96 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 30POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 50MA 4.6 OHM SMD datasheet.pdf
MICRO 9 F 12" YEL JACKS LP datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf