Vishay/Dale RN60C1064BRSL
RN60C1064BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1064BRSL
Brief Description
RES 1.06M OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1064BRSL.pdf
Availability of RN60C1064BRSL
QUANTITY
RN60C1064BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1064BRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C1064BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.06M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1064BRSL
Related LinksRN60C1, RN60C1064BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1064BRSL Details Description
Related parts for RN60C1064BRSL
GDT 90V 10KA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 680K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
CAP CER 820PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf
CA292 PLUG ST X2TEMPFLEX 086SC24 datasheet.pdf
MINITEK PWR3.0 RA HEADER datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf