Vishay/Dale RN60C1072FRSL
RN60C1072FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1072FRSL
Brief Description
RES 10.7K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1072FRSL.pdf
Availability of RN60C1072FRSL
QUANTITY
RN60C1072FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1072FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C1072FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1072FRSL
Related LinksRN60C1, RN60C1072FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1072FRSL Details Description
Related parts for RN60C1072FRSL
HOOK-UP SOLID 24AWG BLACK 100' datasheet.pdf
FILTER LINE 2ST STD/IND 6A SCREW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 12POS PIN datasheet.pdf
CABLE MOD FLAT 4COND REEL 1000' datasheet.pdf
PC TERM BLOCK 3.5MM 5POS GREEN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SCR INV STUD 70A 1000V TO-94 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf